Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

PODĚKOVÁNÍ

Je to pravda, nebo je to jinak?

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Re: citlivost prstů, porucha čití

Datum: 11.03.2021 | Vložil: Radek

Dobrý den Kubo, byla taky doba kdy jsem nezvedl ruku nad hlavu, když mi následně na rehabilitaci v nemocnici udělali značku na zdi a doporučili 100 krát za den dotknout, svého času jsem dělal 500 zvednutí ruky ke značce denně. stále makám dnes udělám i 20 kliků. je to těžký boj. s mrtvicí. zdravím Radek.

Re: Re: Re: citlivost prstů, porucha čití

Datum: 14.03.2021 | Vložil: Jakub

Hezký den, já bych sice taky jogurt rozmáčkl, ale nedokážu otevřít ruku. Na trénování citu je možné vyrobit pomůcku s různými povrchy.

Re: citlivost prstů, porucha čití

Datum: 25.03.2021 | Vložil: MUDr. Václav Lukáš

Hezký den přeji.
Mrtvice je opravdu "mrcha zákeřná", která po sobě zanechává spoušť.
Jak říká Kuba, buďte rád, že jste schopen kelímek rozmáčknout. Porucha citlivosti je hodně nepříjemná, ale překonatelná. Poruchy citlivosti se časem pozvolna zlepšují a člověk si na "jiné žití" zvyká, přizpůsobuje se.
Chce to vydržet. Dva roky jsou u mrtvice poměrně krátká doba. Jsem po mrtvici 12 let, tak to vím.
MUDr. Václav Lukáš

Re: Re: citlivost prstů, porucha čití

Datum: 29.03.2021 | Vložil: Jakub

Porucha čití se nazývá hypestezie popř hemihypestezie pokud je jen na jedné polovině těla. Naproti tomu existuje i hyperstezie, tedy přehnaná citlivost kdy člověk i obyčejný dotyk vnímá jako ránu kladivem. Podle zkušeností ostatních trvalo mnohdy až 10 let než se cit začal vracet.

Rehabilitační pobyty i nadále Hamzova-lecebna.cz

Datum: 02.03.2021 | Vložil: Vendula

Dobrý den, sdílím informaci, která může být pro někoho užitečná. Navzdory všem omezením, která se stále množí, Hamzova odborná léčebna v Luži-Košumberku stále nabízí rehabilitační pobyty pro pacienty, kteří mají nejrůznější zdravotní potíže včetně stavů po prodělané cévní mozkové příhodě. Přijímáni jsou i pacienti s řadou komplikací, pacienti s těžkými poruchami hybnosti (až imobilní) či poruchami komunikace (až verbálně nekomunikující). Jsou přijímáni pacienti jak po akutních cévních mozkových příhodách přímo z nemocnic, tak i ti, kteří jsou již delší dobu doma nebo v jiném pobytovém zařízení následné péče. Více informací na www.hamzova-lecebna.cz Obávám se, že řada lidí tuto informaci nemá nebo má představu, že zařízení rehabilitační péče jsou nyní nějak omezená. Ale je to spíše naopak. Rehabilitační péče nyní nemá tolik pacientů z důvodu omezení plánovaných operačních výkonů. Tím spíše mohou být rehabilitační lůžka nabídnuta těm, kteří prodělají mrtvici. Jen se o této možnosti dozvědět. Přeji všem hodně zdraví.

Agresivita po CMP

Datum: 23.01.2021 | Vložil: Michaela

Můj manžel prodělal CMP 13.1.2021. Je mu 75 let. Byl vždy zvyklý rozhodovat, byl velice činorodý a pracovitý. V roce 2018 se projevilo dvojité vidění. Výsledek CT byl negativní, na MR hypoxemicko-ischemická encefalopatie a vícečetné ischemické změny bílé hmoty hemisfér. Manžel zapomíná, nepamatuje si, hledá, někdy se špatně orientuje v jemu dobře známých místech. Diagnostikovaná demence vs Alzheimerova, lehkého stupně. Manžel ale tyto potíže neguje, vše přičítá věku. Nasazen Exelon 1,5,mg 1-0-1, po měsíci 3 mg 1-0-1 a dále se mělo navyšovat po měsíci a ž na 6mg. Po měsíci bylo patrné zlepšení, jako by byl čilejší s větším zájmem. Po dalším měsíci léky vysadil, že mu nedělají dobře. Velký problém byly a jsou léky, nechce
si je brát. Stav po CMP - je schopný vstát a jít sám, velký problém je řeč. Špatně mluví a špatně rozumí. Ke všemu se zvýšila teplota, podezření na zánět močových cest. Dle sdělení lékaře v nemocnici s lékaři spolupracuje. Ale když přijdeme na návštěvu je na nás hrubý, nadává nám a je agresivní, vzteklý. Stresuje ho, že se nedokáže vyjádřit, že mu nerozumíme my, že on nerozumí nám. Myslím, že se neumí vyrovnat se současnou situací a že ji neumí přijmout, ale současně ji nechce řešit. Řekne, že je starý a že je to normální .Obávám se jak zvládnu postarat se o něho za této situace. Manžel byl vždy svérázný, ale takového jak je teď ho neznám. Je agresivita jevem po CMP? Jak se chovat k manželovi aby si bral léky, tak jak je má předepsané, aby dodržoval pitný režim, (řekne, že nemá žízeň), aby dbal a dodržoval pokyny lékařů? Dostal se někdo do podobné situace? A jak ji řešil? Děkuji za jakoukoliv informaci, pomoc. Michaela

Re: Agresivita po CMP

Datum: 30.01.2021 | Vložil: Radek

Dobrý den, je mi 46 let jsem po cmp, nevrlý a nepříjemný na své okolí jsem býval a občas jsem, a snažím se to nedělat blbě jsem snášel jakoukoli kritiku, když jsem něco udělal blbě, jako že jsem určitě dělal chyby, mrtvice je strašná věc, vztekat nad malichernostma a rozčilovat se umím asi to ktomu patří, je to hrozná věc ta mrtvice- hodně sil.

Re: Agresivita po CMP

Datum: 01.02.2021 | Vložil: Vendula

Dobrý den, komplexní rehabilitace by měla zahrnovat nejen fyzioterapii, ale také klinickou logopedii. Člověk, který obtížně rozumí a nemůže se sám spolehlivě vyjádřit se dostává přirozeně do stresu s následky v celkovém chování. Za zvážení stojí rehabilitace v nějakém rehabilitačním zařízení, kde by byla zahrnuta fyzioterapie, logopedie, ergoterapie, psychologie... Vše, co může nastartovat změny k lepšímu. Určitě pečujte i svou psychiku, neberte si manželovo chování osobně, stále ho mějte v kontextu celé nemoci. Případně se poraďte i s psychologem, zda by Vám dal nějaká vhodná doporučení.

Re: Re: Agresivita po CMP

Datum: 18.04.2021 | Vložil: Michaela

Dobrý den, manžel po CMP nastoupil do rehabilitačního ústavu 1.3.2021. Souhlasil s pobytem a vše se zdálo být na dobré cestě, hodně se snažil. 6.3.21 měl potíže s pravou nohou při ranním vstávání. Zavolali mu rychlou pomoc a odvezli do nemocnice, tam mu pak provedli test na covid a výsledek byl pozitivní. Manžel byl bezpříznakový, ale měl málo draslíku a byl dehydrovaný. 6. a7. 3. mu podávali jen vitamíny . Byl bez teploty sám dýchal a nepotřeboval kyslíkový přístroj. 8.3.21 byl na rentgenu plic, kde byl zjištěn oboustranný zápal plic, pak se ještě přidala uroinfekce. Na covidovém oddělení se léčil 22 dní, pak byl test na covid negativní a manžel byl převezen zpět do rehabilitačního ústavu. Byl velice zesláblý, během onemocnění covidem shodil 11 kg.
Asi po týdnu se stav trošku zlepšil, ale málo jí a pije. Dostává nutri drinky, ale napije se dvakrát a víc nechce. Snažím se dvakrát týdně za ním přijít, ale po chvíli už mě posílá pryč. Veliký problém je řeč, to že se nemůže vyjádřit a také že já mu nerozumím. To ho velice stresuje a zlobí, potom je až agresivní. Má sice rehabilitace ergoterapii, fyzioterapii, kde fyzioterapeut říká, že mu manžel nerozumí a on mu musí předvést co po něm chce. V logopedii problém spíše s demencí, vadí porucha kognitivních funkcí. Přesun z vozíku zvládá s pomocí, ve stoji má poruchu stability. S vysokým chodítkem ujde 6-10 metrů. Polykání - musí pít pomalu jinak kašle. V dynamometrii levá ruka 2 kp pravá 10kp. Záměrně neuvádím RÚ. Já mu tam nemůžu nijak pomoci. Koupel jedenkrát týdně, nehty na rukou jsem mu ostříhala sama, na nohou nevím. Holení možná dvakrát týdně. Myslím, že to také nepřispívá k dobré psychické kondici. Vidím, že manžel začíná být apatický, jako by to vzdával. Uvědomuji si, že péče o takto nemocného člověka je náročná, personálu málo. Hledám RÚ nebo podobné zařízení, kde bych personálu mohla vypomoci s péčí - fyzickou i jako psychická podpora a kde by současně manžel mohl rehabilitovat. Můžete prosím poradit.

Re: Agresivita po CMP

Datum: 02.02.2021 | Vložil: MUDr. Václav Lukáš

Dobrý den Vám přeji.
Píšete, že CMP proběhla 13. ledna 2021, tedy ani ne před 1 měsícem. Jestliže měl už dříve obtíže, které jsou hodnoceny jako projevy Alzheimerovy nemoci, lze to spíše hodnotit jako zhoršení tohoto stavu. MR odpovídá vícečetnému zhoršenému zásobení mozku kyslíkem. U starších lidí je to bohužel častější.
V prvních chvílích (to bývají v případě CMP i týdny ) jsou psychické změny velmi časté. Jednak přímo poškozením mozku, ale taky vyrovnáváním se nemocného na často veliké změny v osobním i společenském životě. Velmi závažným problémem právě bývá porucha komunikace (řeč a porozumění). Člověk je naštvaný a zároveň nešťastný, že se hůře domluví. To se bohužel může projevovat i agresivitou. Zvláště byl-li spíše "autorativní činorodý extrovert" .
Jak Vám píše paní Mgr. Vendula, byla by vhodná intenzivnější pomoc klinického psychologa a to nejen manželovi, ale i Vám. On je totiž schopen poradit Vám, i jak se chovat k manželovi a jak mu pomoci.
To, že jsem se zmínil o tom, že CMP (zhoršení) proběhla před méně než měsícem, je hodně podstatné. Z pohledu této nemoci je to velmi nedávno. Rehabilitace po CMP je totiž hodně dlouhodobá. Od všech "zúčastněných" vyžaduje hodně trpělivosti a vytrvalosti. Časem dochází i k úpravě psychických projevů. Proto je pomoc klinického psychologa ta důležitá.
No a s pitím a prášky? Zatím obojí musí hlídat ten, kdo o něj pečuje a "musíte ho prostě donutit". Jestli má žízeň se neptejte, dejte mu napít a třeba se napijte i s ním. (Starší lidé mají obecně problém s pitím - nemívají sami potřebu pít).
MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

Záznamy: 21 - 30 ze 674
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek


Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode